Skąd wiemy, że to co u nas jest eko?


Skąd wiemy, że to co u nas jest eko?

Często słyszymy od Klientów pytanie –

skąd tak właściwie wiemy, że produkty na BioBazarze są ekologiczne?

Chętnie opowiemy o naszej pracy.

BioBazar to nie tylko targ. To zespół osób zainteresowanych zdrowym stylem życia i świadomym odżywianiem. Pracujemy od poniedziałku do piątku, aby na dzień targowy wszystko było dopięte na ostatni guzik!

  1. Na czym polega nasza praca?

Między jednym BioBazarem a drugim szukamy nowych wystawców. Chcemy poszerzać asortyment, a to wcale nie jest takie proste! Zależy nam, by dostarczane produkty były przede wszystkim ekologiczne, a takich gospodarstw jest w Polsce stosunkowo niewiele, choć na szczęście tendencja jest rosnąca. Rolnicy także sami do nas piszą. Proponujemy współpracę tym, których produktów w wersji ekologicznej w ogóle nie ma, lub inni producenci nie chcą podjąć z nami współpracy, np. ze względu na daleki dojazd. Wyjątkiem są produkty wytwarzane w sposób tradycyjny oraz produkty z gospodarstw w okresie konwersji (czas przestawienia na gospodarstwo ekologiczne; jeszcze bez certyfikatu).

 

  1. Skąd wiemy, że eko jest eko?

Kolejnym obowiązkiem koordynatora BioBazaru jest stały nadzór nad certyfikatami. Wystawcy, którzy z nami współpracują mają obowiązek przedstawić aktualny certyfikat ekologiczności, który także powinien być do wglądu dla Klienta na stoisku. Oprócz tego stale monitorujemy bazy jednostek certyfikujących i jesteśmy z nimi w kontakcie. Każdy nowy produkt na stoisku musi najpierw zostać zgłoszony i zaakceptowany do wprowadzenia.

 

  1. Uwagi, zastrzeżenia, pytania

Czasem zdarzają się uwagi od Klientów, którzy zauważyli w produkcie oznaczonym euroliściem (znak rolnictwa ekologicznego) podejrzane składniki. Chcemy wyjaśnić – jeśli produkt jest oznaczony symbolem euroliścia oznacza to, że jednostka certyfikująca wydająca zaświadczenie o ekologiczności, dopuściła produkt właśnie o takim składzie. W ustawie o rolnictwie ekologicznym widnieje zapis, że 95% składników produktu przetworzonego musi być ekologiczna, pozostały odsetek to mogą być produkty nieekologiczne, ale dopuszczone na mocy osobnego dokumentu.

Należy także pamiętać, że na BioBazarze część z produktów jest importowana. Różnice w składzie mogą wynikać z różnych wykazów substancji dopuszczonych w zależności od kraju danej jednostki certyfikującej wydającej zaświadczenie o ekologiczności.

 

  1. Jak możesz nam pomóc?

Każda uwaga od Klienta jest dla nas bardzo ważna. Informuj, gdy coś Cię zaniepokoi. Zasygnalizuj, gdy produkty u jakiegoś wystawcy budzą Twoje zastrzeżenia. Daj znać co chciałbyś u nas znaleźć, jak możemy ulepszyć nasze miejsca. Możesz zadzwonić, napisać e-mail lub dać nam znać przez facebook’a :)

 

Kilka faktów:

Obecnie w Polsce działają trzy BioBazary – w Warszawie (5 lat), w Katowicach (2 lata), w Gdańsku (kilka miesięcy). We wszystkich dniem na zakupy jest sobota, a poza tym środa i piątek w Warszawie (od września także środa w Katowicach). Jeśli chodzi o wystawców w Warszawie jest ich ponad 100, w Katowicach od 50 do 55, w Gdańsku około 30. Na każdym także odbywają się ciekawe warsztaty, pokazy, które w większości przypadków są bezpłatne. Staramy się, by 80% dostępnych na BioBazarze produktów objętych było certyfikatem – bo „ekologiczne znaczy certyfikowane!”

Byłeś już u nas? Podziel się wrażeniami w komentarzu!

+ Brak komentarzy

Dodaj swój