Czym jest żywność ekologiczna?


Czym jest żywność ekologiczna?

Co to znaczy „ekologiczne”?

Jak głosi hasło BioBazaru: „ekologiczne znaczy certyfikowane” – tylko produkty oznaczone symbolem rolnictwa ekologicznego właściwie używają tego sformułowania.
Wyrażenia ekologiczne, organiczne i bio są tożsame, aczkolwiek często nadużywane przez producentów i wytwórców. Gwarancją żywności ekologicznej jest znak euroliścia oraz numer kodowy jednostki certyfikującej, która nadała certyfikat ostatecznej wersji produktu – numer identyfikuje, która to jednostka, a na jej stronie jest dostępna ewidencja producentów rolnictwa objętych certyfikatem, w której można odnaleźć danego producenta czy produkt.

Kolejną informacją jest kraj pochodzenia – obowiązkowa informacja dla konsumenta.

logo przykłady

Jak wygląda znak rolnictwa ekologicznego?

Od 2010 roku na terenie Unii Europejskiej obowiązuje symbol wspólny dla wszystkich krajów pod postacią euroliścia stworzonego z białych gwiazdek na zielonym tle.

<img class="size-full wp-image-11291 aligncenter" src="http://biobazar.org Read Full Article.pl/wp-content/uploads/2016/03/certfikat.jpg” alt=”certfikat” width=”275″ height=”183″ />

Ponadto każdy kraj może stosować własne, określone i dozwolone prawnie oznaczenia tożsame z symbolem europejskim (najczęściej na opakowaniu występują one łącznie). Na przykład, do roku 2012 producenci mogli posługiwać się symbolem koła z kłosem w środku (obecnie zastąpiony symbolem euroliścia).

eko2

Innym znakiem jest logotyp Bio nadawany przez niemieckie ministerstwo rolnictwa – to najstarszy symbol, który także można odnaleźć na wielu ekologicznych produktach. Ponieważ jest to znak zastrzeżony – o jego nadanie należy ubiegać się do ministerstwa. Prawo do wykorzystywania znaku Bio Siegel nie wiąże się z dodatkową certyfikacją poza tą, która uprawnia do wykorzystywania np. europejskiego znaku rolnictwa ekologicznego.

eko1

Jak wygląda proces certyfikacji?

Rolnik ubiegający się o certyfikat ekologiczny przechodzi kilkuletnie przygotowanie do procesu certyfikacji – inaczej, „przestawiania”. Chodzi o odpowiednie przygotowanie gospodarstwa do wymagań rolnictwa ekologicznego. Następnie następuje złożenie wniosku, jego rozpatrzenie i ewentualne dopełnienie dokumentacji, a potem pełna kontrola. Jak opisuje na swojej stronie Biocert: „Jednostka działa niezależnie, bezstronnie, zapewnia zachowanie poufności oraz nie stosuje dyskryminującej polityki finansowej, a dostęp do jej usług mają wszyscy Producenci prowadzący produkcję rolną w gospodarstwach metodami ekologicznymi, bądź chcący przestawić produkcję w swoim gospodarstwie rolnym na metody ekologiczne”.

Kontrola polega na ocenie procesu produkcyjnego, przechowywania, transportu i ewentualnie przetwarzania pod względem ich wpływu na jakość produktu. Do tego także po nadaniu certyfikatu, rolnik czy wytwórca musi się liczyć z kontrolami doraźnymi kilka razy w roku (badanie próbek wyrobów z produkcji) oraz stałym nadzorem nad dokumentacją prowadzoną w okresie ważności certyfikatu.

Co się stanie, gdy rolnik przestanie przestrzegać wytycznych obowiązujących w ustawie o rolnictwie ekologicznym?

W zależności od przewinienia – w takich przypadkach grożą wysokie sankcje aż do cofnięcia certyfikatu i usunięciem producenta z systemu kontroli.

Czy wszystkie produkty mogą podlegać certyfikacji?

Certyfikatem ekologicznym nie mogą być objęte: woda i sól. Ryby z wolnych akwenów, dziczyzna czy grzyby i owoce leśne mogą być certyfikowane, ale wiąże się to z ogromnym przedsięwzięciem związanym z „przestawianiem”, dlatego są bardzo rzadko w tej formie dostępne.

Czy lepiej jest kupować żywność ekologiczną, czy pochodzącą od znajomego rolnika?

To oczywiście indywidualny wybór. Certyfikowana żywność ekologiczna jest żywnością bezpieczną, ponieważ podlega stałej kontroli pod wieloma aspektami – od czystości gleby po sposób chowu zwierząt i rodzaj podawanej paszy. W przypadku „znajomego” rolnika nie ma pewności co do tego czym karmi, jak traktuje swoje zwierzęta czy rośliny. Przykładem może być głośna afera jajek z wolnego wybiegu, w których wykazano zanieczyszczenia dioksynami (przy okazji warto zaznaczyć, że jajka z wolnego wybiegu to NIE to samo co jajka ekologiczne).

Certyfikowana żywność ekologiczna, to żywność, nad którą ktoś stale czuwa – tak w zasadzie powinno być z każdym rodzajem produktów dostarczanych na sklepowe półki. W Polsce istnieje kilka jednostek certyfikujących, a każda z nich to niezależna komórka kontrolna.

Tekst powstał w konsultacji z Panią Dyrektor Jednostki Certyfikującej Biocert z Krakowa.

Źródła:
http://www.biocert.pl/rolnik/
http://www.minrol.gov.pl/pol/Jakosc-zywnosci/Rolnictwo-ekologiczne/

+ Brak komentarzy

Dodaj swój