Skip to content
Menu

EKOJABŁKA JOANKA

Uprawa jabłek ekologicznych to dziś spore wyzwanie. Czy można gołym okiem rozpoznać sad ekologiczny od konwencjonalnego? Joanka chętnie tłumaczy różnicę. W sadzie konwencjonalnym trawa pod drzewami jest często wypalona, albo nie ma jej w ogóle ze względu na zastosowaną ilość środków chwastobójczych. Odległości między drzewami są wyraźnie mniejsze, drzewka mogą być wręcz rachityczne, a owoce na nich bardzo duże.

Sad ekologiczny wygląda po prostu zwyczajnie: jabłonie, a pod nimi zielona trawa. Odległości są ważne ze względu na przenoszenie chorób. W sadzie konwencjonalnym drzewka są bliżej siebie, bo stosuje się dużą ilość środków ochrony roślin i produkcja jest bardziej nastawiona na wydajność. Są też różnice niewidzialne gołym okiem, jak na przykład zawartość próchnicy w glebie.

Powszechne klienci kupujący jabłka eko szukają owoców z grzybem lub robakiem, bo jest to dla nich dowód, że nie były pryskane. Jednak jabłko ekologiczne może być duże i piękne oraz bez grzyba. Zawsze jest istotne, by się z nim właściwie obchodzić, czyli zbierać, transportować i przechowywać. „Z jabłkiem, jak z jajkiem”- mówi Joanka.

Dalsza część wywiadu z Joanką pod adresem: Z wizytą u Joanki

Aktualne listy wystawców dostępne u koordynatora BioBazaru pod numerem telefonu: 505 879 862.

Poznaj innych wystawców