Skip to content

Ostoja Natury to Rolnicza Spółdzielnia Produkcyjna która powstała w Tomaszynie na Warmii w 2018 roku. Dziś liczy ponad 25 członków. Od początku swojego istnienia prowadzi certyfikowaną produkcję ekologiczną na około 50 hektarach gdzie uprawiane są głównie warzywa, owoce miękkie oraz stare odmiany zbóż, a od niedawna prowadzony jest również kwaterowy wypas zwierząt. W Ostoi Natury prastare metody rolnicze i innowacje technologiczne łączą siły dla wspólnego dobra – odbiorców i Planety. Wyzwania przed którymi staje ludzkość już dziś, to zmiany klimatyczne i ubożenie, a wręcz pustynnienie gleb na niespotykaną skalę, coraz gorszej jakości powietrze i woda. Okazuje się, że te negatywne procesy można zatrzymać, a nawet odwrócić poprzez wdrożenie odpowiednich metod i praktyk nazywanych dziś rolnictwem regeneratywnym lub węglowym. Priorytetem działających w myśl tej idei gospodarstw jest wytwarzanie żywności z jednoczesnym naciskiem na odbudowę zdegradowanych działalnością człowieka obszarów rolniczych. 

Więcej niż ekologia

W rolnictwie regeneratywnym traktuje się ziemię całościowo, zamiast martwić się jedynie o plony postępując przy tym zgodnie z naturalnymi tendencjami zamiast przeciwko nim. Zrównoważone, skrupulatne rolnictwo regeneratywne prowadzone z szacunkiem i wdzięcznością dla gleby daje najlepsze plony, a zarazem jest pójściem o krok dalej niż samo rolnictwo ekologiczne. W miarę poprawy stanu gleby wymagania dotyczące nakładów zmniejszają się, a plony są coraz wyższe, jednak jest to długi i bardzo wymagający proces. Ostoja Natury to również strategia tworzenia inteligentnych wiosek zauważona przez Komisję Europejską – Ostoja Natury w Tomaszynie to jedyny polski finalista i jedna z 21 europejskich wiosek wyróżnionych w ogólnoeuropejskim programie Smart Rural 21.  W Polsce  gospodarstwo zdobyło tytuł „Wicemistrza Krajowego Agroligi 2021” oraz najlepszego gospodarstwa ekologicznego na Warmii i Mazurach w 2022 r. RSP Ostoja Natury wraz z partnerami z Polski i świata stara się również popularyzować i rozwijać rolnictwo regeneratywne –  jako partner i członek organizacji „Regenerative International”, od 3 lat organizuje spotkanie branży żywności wysokiej jakości – Bio Tech. 

Ostoja Natury na BioBazarze

O tym co dzieje się w spółdzielni można sprawdzić na kanale YT: Ostoja Natury TV,  a chłopaków i dziewczyny z Ostoi oraz całą masę dóbr z ich gospodarstwa spotkacie na BioBazarze co sobotę przy stoisku numer 43a. Ostoja to wspaniałe warzywa korzeniowe, dynia, cebule, sałaty i genialne pomidory, które dzięki innowacyjnym, bezemisyjnym rozwiązaniom uprawiane są pod osłonami aż do grudnia. Na stoisku kupicie także świetne przetwory i kiszonki warzywne, a również mąkę żytnią i orkiszową.

Zapraszamy w SOBOTY.

Numer certyfikatu: PL-EKO-01-014547/4A

Stoisko numer: 48