Włoskie wędliny to obok serów jeden z lepszych pomysłów na wieczorną deskę różności. Wędliny pieczone, gotowane i długo dojrzewające, pokrojone w cieniutkie plasterki dostaniecie na stoisku Gusto Italiano nr 37.
Spora część asortymentu ma certyfikat IGP co oznacza, że wytwarzana być musi na konkretnym obszarze, wedle ściśle określonych receptur.
San Daniele IGP to dojrzewająca aż 24 miesiące szynka z okolic miasteczka San Daniele del Friuli. Za niezwykły, złożony smak tej włoskiej wędliny odpowiada tamtejszy klimat. Skład jest ultra prosty – to szynka wieprzowa z mięsa zwierząt wypasanych lokalnie i sól, potem robotę robi już tylko czas. Ten rodzaj wędliny polecamy przede wszystkim jeść jako antipasto czyli przystawkę.
Prosciutto crudo to wędlina powstająca w różnych regionach Włoch, zwyczajowo nazywamy ją parmeńską, jednak pamiętajmy, że prawdziwa prosciutto di Parma IGP przypisana jest wyłącznie do okolic miasta Parma. Proces dojrzewania crudo trwa około 12 miesięcy. Crudo znakomicie nadaje się na pizzę, do sałatek, intrygująco wypada w towarzystwie melona.
Mortadela di Bologna IGP – pochodzi z miasta Bolonia, to mielone z przyprawami mięso wieprzowe naszpikowane słoniną, czasem z innymi dodatkami jak pistacje czy kawałki trufli. Mięso gotowane jest na parze, dzięki czemu mortadela ma delikatną konsystencję i niepowtarzalny, głęboki smak. Polecamy ją na antipasto, ale także do składanych kanapek z rukolą i mozzarellą.
Prosciutto cotto – to szynka gotowana na parze, niewędzona,delikatna i soczysta. Doskonała jest na kanapkę, na pizzę, na wieczorną deskę albo na zapiekankę. Szynka gotowana w swej strukturze nieco przypomina nasze polskie szynki, ale nie jest wędzona. Pokrojona w cienkie plasterki będzie znakomita do śniadania, na kanapkę lub omlet, ale warto wyłożyć jej plastry także na świeżo upieczoną pizzę.
Porchetta di Ariccia IGP– pieczeń wieprzowa nadziewana czosnkiem, pieprzem i rozmarynem, można ją jeść na zimno lub na ciepło, do kanapek lub do obiadu. Ten rodzaj wędliny wytwarzany jest od starożytności w mieście Ariccia, w okolicach Rzymu. Można ją kroić w cienkie lub grube plastry.
