Skip to content

Minął już rok od otwarcia Fabryki Norblina w unowocześnionym wydaniu. Ten wielofunkcyjny kompleks w sercu miasta to doskonałe miejsce na zakupy, rozrywkę i szeroko pojętą rekreację. Co ciekawe, całość założenia to jednocześnie przestrzeń muzealna. Na każdym kroku znajdujemy relikty minionych epok – maszyny, piece, oryginalne bruki, tory, aż wreszcie rozsławione platerowane i galwanizowane naczynia oraz sztućce. Rewitalizacja obiektu historycznego trwała cztery lata. BioBazar narodził się w starych murach Fabryki dwanaście lat temu, miło nam było po przerwie powrócić do tego miejsca. 

Ci, którzy pamiętają dawną lokalizację, wspominają surowe, na wpół otwarte pomieszczenia fabryczne sprzed remontu. Obecnie odtworzone z pietyzmem wnętrza stanowią piękną oprawę dla BioBazarowych stoisk. Czuć tu ducha historii, który zgrabnie się splata ze współczesnością. 

18 września minął rok od naszego powrotu na Żelazną, był to czas pełen wyzwań i fantastycznych doświadczeń. 

Tu historia przenika się z nowoczesnością

Przed remontem nasz targ funkcjonował w pomieszczeniach dawnego Laboratorium Mechanicznego i w Odlewni Fabryki. Z czasem, gdy BioBazar się rozrastał, zajmował także sporą część Hali Czyszczarni i Zakuwarek, Wykańczalni i halę Wydziału Mechanicznego.   Obecnie ekologiczne produkty kupić można w zachodniej części kompleksu – w hali dawnej Ciągarni Drugiej. W miejscu tym na specjalnych maszynach przeciągano prefabrykaty metalowe, by nadać im pożądane właściwości i oczekiwany przekrój. Ciągarki ławowe służące do przeciągania rur wciąż są integralnym elementem tego miejsca – jedna z nich stoi w holu, wzdłuż niej co sobotę ustawiają się nasi dostawcy owoców i warzyw. Ciągarki są sygnowane, dostrzec na nich można ten sam napis, co na stalowych słupach podtrzymujących dach hali. Oprócz ciągarek na naszej hali można znaleźć płytę czołową jednej z komór dwukomorowego pieca żarowego, a bar jest wykonany w oparciu o platformę transportowo-chłodniczą, która z tym piecem współpracowała. Podobnie jak ciągarki, także ten piec jest wyposażeniem hali.

Z ciekawostek – hala jest zrewitalizowana z dbałością o najmniejszy szczegół. Jeśli bywacie u nas, kojarzycie zapewne świetlik, doświetlający naszą przestrzeń przyjemnym górnym światłem. Kiedyś był tu ciąg okien, aktualnie ponad halą ciągarni nadbudowane zostały nowoczesne biura, dlatego chcąc zachować dawny charakter wnętrza, w miejsce okien zastosowano specjalne oświetlenie tworzące złudzenie światła dziennego.

Nowe życie w starych murach

W 2021 r. po latach uśpienia budynek ożył, jest przyjazny i otwarty, zastosowano w nim szereg innowacyjnych, niespotykanych gdzie indziej rozwiązań. To niezobowiązująca przestrzeń miejska, która niejednym potrafi zaskoczyć. Między budynkami Galwan i Plater stoi oryginalna paryska karuzela. To obowiązkowy przystanek dla gości BioBazaru, którzy odwiedzają nas z dziećmi. Postindustrialna przestrzeń jest też genialną scenerią dla klubów, barów, restauracji. Na piętrze budynku Galwan znajduje się niezwykłe butikowe kino.  Podczas seansu, siedząc na wygodnych welurowych kanapach można popijać drinki i zajadać pop corn truflowy. Brzmi luksusowo, czyż nie?

Rozwiązania przyjazne środowisku

Witruwiańska triada była od tysiącleci drogowskazem dla architektów, dziś poza tym, że budynek ma być trwały, użyteczny i piękny to powinien dodatkowo być zaprojektowany z myślą o dobru naszej Planety. 

W Fabryce Norblina wdrożono szereg nowatorskich, przyjaznych środowisku rozwiązań. Na terenie kompleksu zaprojektowano zieleń, której brakowało tutaj od czasów świetności imperium Norblina, w górnych partiach założenia rozpościerają się porośnięte zielenią sektory. Fabryka jest przyjazna zwierzętom, można śmiało odwiedzać kompleks z pupilami. Promujemy eko-lifestyle, dlatego zachęcamy, by przyjeżdżać na Żelazną jednośladem. Jedną z niewątpliwych innowacji jest funkcjonujący w podziemiach kompleksu, w pełni zautomatyzowany parking rowerowy. BioBazar oferujący produkty od certyfikowanych dostawców ekologicznych idealnie pasuje do tej scenerii. Magia tego miejsca działa – w minionym roku nasz targ odnotował ponad 400 tysięcy odwiedzin!

Obchody pierwszych urodzin Fabryki Norblina

Od 24 września – 15 października na terenie Fabryki Norblina zaplanowano całą moc urodzinowych atrakcji W ramach urodzin zachęcamy do udziału w szeregu bezpłatnych wydarzeń, poczynając od porannych zajęć jogi, na wieczornych koncertach skończywszy. Śledźcie newsy w aplikacji Fabryki Norblina, bo przez najbliższy miesiąc będzie się działo na całego!

Tekst: Agata Koton