Skip to content

Już dziś zapraszamy na imprezę plenerową organizowaną w ramach obchodów Stulecia Sadyby na plaży Jeziorka Czerniakowskiego. Wydarzenie jest wspólną inicjatywą Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Miasto-Ogród Sadyba, Ośrodka Sportu i Rekreacji dzielnicy Mokotów i BioBazaru. Będzie okazja by spróbować doskonałych produktów z naszego targu, by porozmawiać, by spędzić trochę czasu w miłych okolicznościach przyrody i… by pokibicować, ponieważ w tym czasie odbywać się będą zawody pływackie.

Rezerwat przyrody na Mokotowie

Na terenie Warszawy znajduje się 12 rezerwatów przyrody, Rezerwat Jeziorko Czerniakowskie jest rezerwatem wodnym – ochroną objęte są: fragment starorzecza Wisły z terenami przylegającymi, a także ptaki kilkudziesięciu gatunków zamieszkujące te tereny. Atmosfera na plaży jest iście sielankowa od lat, choć z roku na rok potrzebne są działania ochronne rezerwatu, tak aby nadal obecność człowieka nie przeszkadzała w istnieniu tej naturalnej przestrzeni krajobrazowej. Niezmiennie od lat 60. nad Jeziorkiem górują masywne sylwety kominów sąsiedniej Elektrociepłowni Siekierki – ten kontrastowy element w krajobrazie stał się dla wielu swoistym symbolem tego miejsca.

Miasto Ogród

Okolica jeziorka zachwyca nie tylko przyrodniczo, dominuje tu niska zabudowa, wszystko scala piękny układ urbanistyczny, w którym tereny zielone stanowią kluczowy element. Obchodząca w tym roku stulecie powstania Sadyba była jednym z pierwszych w Polsce i Europie osiedli, realizowanych według angielskiej koncepcji miast-ogrodów z początku XX wieku.

Większość domów przedwojennego Miasta-Ogrodu Czerniaków przetrwała do dziś. Po pikniku na czerniakowskiej plaży warto więc przejść się uliczkami sąsiadującego osiedla.

Atrakcje

BioBazar pojawi się na Czerniakowie z rzemieślniczymi serami z Mazowsza i z przekąskami, które najlepiej smakują, gdy jedzone są w plenerze. Będą degustacje, będą rozmowy, będzie też mini strefa dla dzieciaków. Weźcie ze sobą koc piknikowy, zabierzcie znajomych i rodzinę – trzeba łapać ostatnie chwile lata.

Do zobaczenia na Sadybie!

10 września, 9:00 – 13:00

Tekst: Agata Koton