Skip to content

Sezon na czosnek niedźwiedzi start!

Tekst

Agata Koton

Zdjęcia

Aga Sochal

Czosnek niedźwiedzi z dzikich stanowisk może być zrywany w naszym kraju tylko na terenie trzech województw i to też z ograniczeniami. Cebule słabną po zerwaniu liścia. Szczęśliwie jest to roślina, która może być uprawiana, pięknie się rozkrzewia i przy dobrych warunkach, wilgotnej, torfowej glebie, w cieniu liściastych drzew daje bujne plony. Smakiem czosnku niedźwiedziego cieszyć się możemy jedynie przez miesiąc – do półtora w roku. Gdy zaczyna kwitnąć, całe jego moce idą w kwiat, a po przekwitnięciu liście obumierają.

Co z nim mają wspólnego niedźwiedzie?

Młody czosnek niedźwiedzi to przysmak dla niedźwiedzi brunatnych, które w kwietniu, po zimowym śnie przeszukują leśne zarośla w poszukiwaniu pokarmu – stąd właśnie wzięła się nazwa. Miejsce występowania czosnku w dużej mierze pokrywa się z terenami na których bytują niedźwiedzie.

Zbiory czosnku niedźwiedziego z leśnych stanowisk to zadanie dla znawców tematu – roślinę tę pomylić można bowiem z trującą konwalią majową i z zimowitem jesiennym. 

Bukiety czosnku z Rozalina

W Gospodarstwie Państwa Jabłońskich czosnek niedźwiedzi to roślina inaugurująca sezon na wiosenne zieloności. Zbiory zaczynają się w połowie kwietnia, kiedy to czosnkowe łany są już gęste i soczyście zielone. Czosnkowe grządki mają charakterystyczny zapach, który wzmaga się w porze kwitnienia.

Skoro zatem mamy połowę kwietnia, trzeba korzystać! Pan Maciej Jabłoński uwielbia  i poleca jajecznicę z siekanym czosnkiem niedźwiedzim. My listki czosnku mieszamy z masłem i serwujemy na chlebie, albo zapiekamy w ślimaczkach drożdżowych domowego wypieku. Lubimy też dodać go do twarożku, omletu, makaronu. Aioli na czosnku niedźwiedzim to bajka – ma piękny pastelowo-zielony kolor i subtelny czosnkowy smak. Na wschodzie liście czosnku dodaje się do wiosennego barszczu. Podobają nam się bardzo czosnkowe cuda dostępne u naszych dostawców – pesto z czosnku niedźwiedziego z Pracowni Utarte i z Żywych Kultur, ekologiczny twarożek kozi z czosnkiem z Gospodarstwa Figa, masło czosnkowe ze stoiska Ekopodkarpacie, twarożki owcze z zielonym motywem od Śródborskiej Manufaktury Serów. 

Jedzmy czosnek niedźwiedzi póki jest!