Skip to content

Pasieka Szczęśliwa w Klementowicach to pasieka prowadzona przez Elżbietę Kowalczyk i jej wnuka Bartosza Ciszewskiego. Na skraju obszernych sadów jabłkowych w lubelskiem stoi 150 uli, a w każdym z nich rezyduje niemal 50 000 owadów. 

Z miłości do pszczół, w zgodzie z naturą pozyskiwane są tu najwyższej jakości produkty pszczele. Przy czym w całym tym procesie dobro pszczół jest priorytetem.

Wybierając trudniejszą drogę pszczelarstwa – bez twardej chemii do leczenia skrzydlatych podopiecznych, bez obróbki termicznej miodów, miód z Pasieki Szczęśliwej ma najwyższą jakość i smakuje tak jak miody, które pamiętasz z dzieciństwa.

Flagowy produkt pasieki w Klementowicach – miód jabłoniowy powstaje wczesną wiosną, z uwagi na typową dla tej pory roku zmienność pogody, jest trudny do pozyskania. W trakcie opadów pszczele wędrówki, a co za tym idzie pozyskiwanie pyłku są utrudnione.  W Klementowicach mają w tym wprawę! Miód z kwiatów jabłoni ma kremową konsystencję, a w smaku wyczuwalne owocowe nuty, Bartek zauważa, że bardzo lubią go dzieci. Miód jabłoniowy poprawia odporność, wzmacnia organizm, wspomaga pracę serca i wątroby. 

Jak powstaje miód najwyższej jakości?

Najlepszy miód to miód, którego droga z pszczelego plastra do słoika jest najkrótsza. 

Jest to miód, który został odebrany pszczołom w odpowiednim momencie – po osiągnięciu pełnej dojrzałości. Miód w pełni dojrzały to miód, który zawiera odpowiednio niską zawartość wody. Można to łatwo sprawdzić – jeśli wylany miód układa się w formie stożka jest odpowiednio dojrzały. Miód o zbyt dużej zawartości wody takiego stożka nie utworzy. 

Proces pozyskiwania miodu najwyższej jakości polega na:

– odebraniu plastrów z dojrzałym miodem z ula,

– odwirowaniu miodu z plastrów za pomocą miodarki,

– przecedzeniu miodu przez sito w celu usunięcia z niego dużych kawałków wosku,

– rozlaniu miodu w słoiki przed jego skrystalizowaniem. 

Jak kupować miód?

Kupując miód pamiętaj o kilku ważnych zasadach:

1. Prawdziwy miód krystalizuje w czasie od kilku dni do kilku miesięcy od pozyskania. Wyjątek stanowi miód akacjowy, który może pozostać płynny nawet przez rok.

2. Miód powinien zawierać  informację o pasiece z której pochodzi  – na etykiecie widnieć powinno nazwisko pszczelarza, adres i numer identyfikacyjny pasieki.

3. Prawdziwy miód nie rozpuszcza się szybko w zimnej wodzie, trzeba na to więcej czasu niż w przypadku cukru.

4. Prawdziwy miód waży więcej niż woda – litr miodu waży około 1,2kg.

5. Prawdziwy miód nigdy nie będzie tani.

6. Najlepszy miód to miód pochodzący z pasiek, które nie dokarmiają swoich pszczół syropem cukrowym w trakcie sezonu zbioru oraz stosują ekologiczne środki w celu leczenia pszczół od doskwierających im pasożytów (pasożyty Varroa). Kupuj więc miód od zaufanego pszczelarza lub w sklepach, które sprawdzają jakość swoich dostawców. 

Kiedy miód będzie miał niską jakość?

Bartek z Pasieki Szczęśliwej wyjaśnia:

“Niektóre firmy handlowe sprowadzają duże ilości taniego miodu z dalekich państw. Do takiego miodu dodawana jest zazwyczaj niewielka ilość miodu z Polski lub innego kraju UE wówczas opatruje się go oznaczeniem „mieszanka miodów pochodzących z państw członkowskich UE i spoza UE”. W procesie technologicznym wiele gatunków miodów oraz miody pochodzące z różnych źródeł miesza się ze sobą w celu uzyskania jednolitego składu i struktury. Taki miód jest często filtrowany co usuwa większość zawartych w nim pyłków oraz przegrzewany, co z kolei niszczy jego prozdrowotne właściwości. Znane są również praktyki rozcieńczania tak uzyskanego miodu syropami cukrowymi w celu obniżenia jego ceny. 

Tak uzyskany „miód” zazwyczaj nigdy nie skrystalizuje, będzie cały czas bardzo płynny.

Niską jakością będzie charakteryzował się miód odbierany pszczołom w formie niedojrzałej i dosuszany w specjalnych maszynach. Miód, który nie zostaje rozlany do słoików bezpośrednio po miodobraniu, a przechowywany jest w pojemnikach zbiorczych, który w celu rozlania musi być podgrzany – tu znowu wysoka temperatura działa na niekorzyść miodu.

Należy również wystrzegać się miodu z pasiek stosujących ciężką chemię w celu leczenia pszczół od pasożyta Varroa.”

Degustacja miodu jabłoniowego

Miód z Pasieki Szczęśliwej to miód najprawdziwszy. Bartek i jego Babcia kochają pszczoły, bacznie obserwują ich zwyczaje, znają więc też ich potrzeby. Bartek mówi, że o pszczołach myśli bezustannie, że będąc pszczelarzem z krwi i kości nie da się inaczej. Z wszystkich tych powodów miód z Pasieki Szczęśliwej jest tak pyszny. Podczas ostatniej degustacji i spotkania z Bartkiem na BioBazarze ten rzadki rarytas bardzo Wam zasmakował – wykupiliście cały zapas! W sobotę 4 marca znowu będzie okazja by się spotkać i pogadać o szczęśliwych pszczołach. Słoików pełnych słodkiego jabłoniowego dobra mamy znowu w bród. Czekamy na Was na stoisku FABRYKA Deli nr 10. 

Do zobaczenia!

Tekst: Agata Koton