Skip to content

Hala targowa BioBazaru – unikalna sceneria dla zakupów

Wielu odwiedzając naszą halę po raz pierwszy nie może wyjść z podziwu, że jest takie miejsce w Warszawie. Odwiedzający doceniają niezwykły klimat wysmakowanego estetycznie miejsca i ciepłą atmosferę. Targ to unikatowy w skali miasta, a także w skali kraju. BioBazar, co zawsze podkreślamy, to coś więcej niż zakupy, to doświadczanie.

Bazary, targi i stragany nierozerwalnie wpisane są w tkankę Warszawy. W krajobrazie miejskim dominują targowiska osiedlowe pod chmurką. BioBazar jest jednym z targowisk krytych, mieści się w zrewitalizowanej hali byłej Fabryki Norblina, w sercu miasta, na granicy Woli i Śródmieścia.

Targowisko i obiekt historyczny w jednym

Tym co zachwyca w tej lokalizacji jest wysmakowana architektura i wnętrze budynku, w którym historia splata się z nowoczesnością. Kompleks wpisany jest do rejestru zabytków, zatem prace rewitalizacyjne odbywać się musiały z dbałością o najmniejszy szczegół. Przy nadawaniu nowej funkcji historycznemu obiektowi zachowano odciśnięte w murach fabrycznych ślady dawnych czasów. Okres świetności Fabryki Norblina przypadł na XIX wiek, do początku I Wojny Światowej. Był to jeden z najprężniej działających zakładów metalurgicznych w Królestwie Polskim. Hala BioBazaru mieści się w dawnej hali ciągarek – maszyn rozciągających prefabrykaty stalowe. Choć wielu Zakłady Norblina kojarzą się z platerowanymi sztućcacmi i zastawą stołową, większość produkcji stanowiły właśnie prefabrykaty.

Oryginalne są ceglane mury hali, konstrukcja dachu oraz filary podtrzymujące sklepienie – na każdym z nich wnikliwi odwiedzający zauważą sygnaturę.

Świetlik znajdujący się w części stropowej pierwotnie przepuszczał naturalne światło, obecnie jest to wzorowana na nim lampa w formie ciągu pseudo-okien połaciowych, która imituje naturalne, słoneczne światło. Nad BioBazarem nadbudowano bowiem kilka pięter powierzchni biurowych. 

BioBazar – największy wybór produktów ekologicznych i rzemieślniczych pod jednym dachem

BioBazar powstał z potrzeby dostarczania mieszkańcom Warszawy jakościowych produktów prosto od rolników i małych producentów. Od początku istnienia trzon oferty stanowiły wyroby certyfikowane ekologicznie. Po niespełna 13 latach wciąż jest to miejsce z największym wyborem produktów ekologicznych dostępnych pod jednym dachem,  Równolegle z żywnością organiczną wystawiają się tutaj producenci i dystrybutorzy produktów rzemieślniczych – w tym przypadku mamy do czynienia z tradycyjnym podejściem, prostym składem i produkcją na niewielką skalę, jednak bez certyfikatu eko.

Na naszym targu wyraźną dominantę stanowią wyroby od rodzimych producentów i lokalnych rolników, przybywa jednak także produktów ze świata – są włoskie, portugalskie, hiszpańskie, greckie i holenderskie specjały. Oferta wykracza poza asortyment spożywczy – kupicie tu także naturalne kosmetyki, środki czystościowe, ręcznie lepioną ceramikę, świece sojowe, olejki zapachowe i drewnianą zastawę stołową. 

Podziwiamy zagraniczne hale zakupowe, tymczasem w krajobrazie Warszawy także mamy  unikalne perły – zrewitalizowana Fabryka Norblina jest jedną z nich. Można tu wpadać na codzienne zakupy – BioBazar działa od wtorku do soboty, można także zaplanować cały dzień w Fabryce, jest tu butikowe kino, muzeum, galerie, sklepy i mnóstwo klimatycznych knajpek z pysznym jedzeniem, wszystko z widokiem na tętniące serce stolicy.

Tekst: Agata Koton