Skip to content

Do stwierdzenia, że jest się tym co się je, nie trzeba już chyba nikogo przekonywać. Sposobów, aby dbać o zdrowie własne i bliskich jest wiele, ale wartościowe i zbalansowane jedzenie jest jednym z kluczowych. Zupełnie możliwe, że to dlatego, iż to nasze codzienne wybory.

I choć małe, mają niebagatelne znaczenia. Coraz częściej ostatnio mówi się o pro i prebiotykach. A że jako przykładni BioBazarowicze, hołdujemy zasadzie, że im bliżej natury – tym lepiej, to podrzucimy Wam dziś trochę informacji o colostrum.

Co to jest colostrum?

Colostrum, zwane też młodziwem, to niezwykle wartościowa dla każdego organizmu i niezbyt często występująca substancja. To nic innego jak mleko ssaków powstające w ostatnim okresie ciąży oraz tuż po porodzie. Dlatego, w trosce o dobro i komfort naszych czworonożnych przyjaciół, dostępne jest ono nieczęsto. Jeżeli chcecie mieć pewność, że używane przez Was produkty, są tworzone jakościowo, ale przede wszystkim etycznie, zajrzyjcie na przykład na stoisko Koziej Krainy.

Śledząc aktualności w naszych social mediach z łatwością dowiecie się, kiedy możecie zakupić ten rzadki specyfik. A warto, ponieważ młodziwo posiada szereg prozdrowotnych właściwości.

Colostrum – właściwości:

  • silnie stymuluje układ odporonościowy, a aminokwasy w nim zawarte stanowią budulec do produkcji białek, odpowiedzialnych za kondycję układu immunologicznego
  • kolostrynina łagodzi objawy alergii, jak np. te na kurz czy roztocza laktoferyna i lizozym (jedno z potężniejszych białek przeciwbakteryjnych)
  • zawarte w colostrum posiadają właściwości zabijające bakterie – po pierwsze, wiążą jony żelaza, ograniczając do niego dostęp bakteriom, a po drugie potrafią uszkadzać ściany komórek bakterii i w ten sposób je niszczą
  • wspomniana dwójka nieźle poradzi też sobie z wirusami i grzybami
  • obecność kazeiny reguluje ciśnienie krwi
  • działa przeciwnowotworowo
  • przyspiesza gojenie ran, regenerację tkanek i wzmacnia kości
  • wspomaga stan jelit i odbudowuje kosmki
  • działa anabolicznie, przeciwzapalnie i wspomaga organizm podczas wzmożonego wysiłku

Jeżeli więc poszukujecie sposobu na dodanie sobie energii jesienią i przygotowanie organizmu na sezon grypowy i inne ewentualności, to rozważcie suplementację naturalnego colostrum lub produktów z jego dodatkiem, np. jogurtów.