Skip to content

Pani Jola Turkiewicz uprawia żurawinę od 4 lat na niedużej powierzchni 100 x 4 m. W stanie naturalnym krzaczki żurawin rosną na terenach podmokłych i na bagnach, w uprawie trzeba im więc zapewnić stałe i obfite nawadnianie. Zbiór odbywa się w październiku, choć żurawina może pozostać na krzakach nawet podczas mrozu. Ba! Owoce powinny być zmrożone, wówczas koncentrują się w nich soki i aromaty. Co więcej, żurawina może być zamrażana i rozmrażana po wielokroć, zatem zmienna aura polskiej zimy jej nie szkodzi.

Jeśli kupujecie owoce świeże, warto je na dwie doby wsadzić do zamrażarki i dopiero potem przerobić.

Na stoisku Ekologicznego Gospodarstwa Powielin dostępna jest żurawina mrożona, a także przetwory z tych owoców – mus żurawinowy, sok, konfitura.

Inspiracje

Pani Jola poleca w szczególności konfiturę żurawinową ze smażonym serem Camembert (dostaniecie świetny Kamamber z Juchowa na stoisku MyEcolife), a jej córka Asia smoothie z musu żurawinowego i dojrzałego banana.

Na południu Polski chętnie jada się grillowane gołki i oscypki z dodatkiem konfitury żurawinowej. 

Żurawina jest także znakomitym dodatkiem do mięs, pasztetów, terryny. Pięknie wygląda w przekroju, dodaje potrawom intrygującej cierpkości. Ciekawie się splata ze smakiem pomarańczy, dziczyzny i wołowiny. Na bazie musów i konfitur przygotować można rozmaite glazury i marynaty do pieczeni, warto je wzbogacić korzennymi przyprawami, imbirem, skórką cytrusową. Mus świetnie pasuje też do słodkich naleśników z twarogiem, dzięki swojej kwasowości bosko łączy się z bezą. 

W sobotę 14.01 wpadnijcie na ciepły kisiel z żurawin

My mamy także swój ulubiony sposób na żurawinę, podzielimy się nim z Wami! Już niebawem będziecie mieli okazję spróbować jaki jest pyszny.

Kisiel żurawinowy serwować będziemy 14 stycznia na stoisku Ekologicznego Gospodarstwa Powielin nr 4.  Póki co podajemy prosty przepis na ten zimowy, rozgrzewający specjał.

Kisiel żurawinowy

Składniki:

  • 250 g żurawiny,
  • 1,5 l wody,
  • 8 łyżek cukru,
  • 3 łyżki skrobi ziemniaczanej

Wykonanie:

  1. Żurawinę obgotować w wodzie, pod wpływem temperatury czerwone kuleczki pękają, dobrze je zatem na tym etapie delikatnie rozgnieść, albo przykryć pokrywką. 
  2. Po pięciu minutach na ogniu odcedzić owoce pozostawiając żurawinowy płyn, po czym przetrzeć owoce przez sito. Kilka kuleczek można pozostawić w całości. Dosypać cukier i ustawić garnuszek z powrotem na gazie. 
  3. Rozrobić mąkę w filiżance zimnej wody i dolać do czerwonej bazy. Na sam koniec dorzucić nieprzetarte owoce, by urozmaicić nieco konsystencję.
  4. Pić ciepły z kubka albo jeść z miseczki z tartym ekologicznym jabłkiem.

Kamamber z Juchowa z żurawiną

To przepyszna bomba kaloryczna. Świetnie smakuje zaserwowana z prostą zieloną sałatą. Chleb tu niepotrzebny.

Składniki:

  • Kamamber z Juchowa ze stoiska MyEcolife nr 10
  • Jajko
  • bułka tarta lub bezglutenowa panierka
  • olej rzepakowy
  • konfitura z żurawiny z Powielina, stoisko nr 4

Wykonanie:

  1. Krążek Kamamber obtoczyć w roztrzepanym  jajku, następnie w bułce tartej, smażyć z obu stron na średnim ogniu do uzyskania rumianej barwy panierki. Wnętrze powinno być płynące, skórka chrupiąca.
  2. Wyłożyć na talerz. Podawać z kilkoma łyżkami konfitury żurawinowej i miksem zielonych ekologicznych sałat.

Tekst: Agata Koton

Foto: Aga Sochal