Skip to content

Tradycja Smaku to kilkanaście rodzajów steków w stałej ofercie. Trudno o tak duży wybór w jednym miejscu. O smaku decyduje tutaj wiele czynników począwszy od diety zwierząt, miejsca hodowli, po rodzaj mięśnia i sposób cięcia. W każdą ostatnią sobotę miesiąca na stoisku Tradycja Smaku czekać będzie na Was degustacja porównawcza steków. Pierwszy pokaz live cooking za nami i spotkał się z bardzo pozytywnym przyjęciem. Mateusz już zaplanował  kolejne wydarzenia. Zapiszcie poniższe daty! Na próbowanie wybornej wołowiny możecie przyjść już w najbliższą sobotę

23.03 Degustacja porównawcza steków przygotowanych metodą sous-vide oraz klasyczną.

27.04 Low and slow – inspiracje na sezon grillowy

Dziś wprowadzenie do tematu czyli wybrane przez Mateusza TOP 10 steków z oferty Tradycji Smaku.

Sprawdźcie czym różnią się poszczególne steki między sobą. Zachęcamy do porównywania ich przede wszystkim w domowej kuchni. Steki są świetnym jedzeniem, którym można się dzielić. Przygotujcie trzy różne, pokrójcie je w cienkie plastry i postawcie na desce na środku stołu. Niech każdy nabiera sobie na talerz ile chce. Do steków świetnie pasuje grillowana papryka, masło ziołowe, rukola i prosta sałata, trzeba ostrożnie dobierać dodatki, by nie zakłócić odbioru głównego bohatera posiłku. 

1. Filet mignon, stek z polędwicy wołowej Black Angus, Polska

W Tradycji Smaku filet mignon uzyskuje się z mięsa rasy Black Angus hodowanej w Polsce. Jest to stek z samego środka polędwicy wołowej, z której odcinane są dwie części – głowa oraz ogon, kawałek  czyszczony jest ze wszystkich włókien i ścięgien. Po takiej obróbce otrzymujemy najbardziej szlachetny kawałek mięsa wołowego. Smak steka z polędwicy wołowej jest bardzo delikatny, z nutami od maślanych do orzechowych. 

W przypadku polędwic z Urugwaju czy Argentyny mięso będzie bardziej wytrawne, intensywniej wołowe, lekko kwaskowe poprzez dłuższe sezonowanie na mokro.

2. New York stek, stek z rostbefu Black Angus, Polska

Kawałek steka wołowego z krótkiego schabu krowy. Jest delikatny i miękki, ale zdecydowanie mniej niż polędwica. Ma lekką dolną okrywę tłuszczową, co wpływa na smak mięsa. Smak może być bardzo delikatny, krwisty i soczysty, ale również intensywnie wołowo-orzechowy.

3. Stek T-bone, Black Angus, Polska

Stek z połączenia dwóch mięśni polędwicy i rostbefu, które przedzielone są kością. Stek z mięsa sezonowanego na sucho od 30 do 60 dni, co powoduje wyciągnięcie najwyższych walorów smakowych wprawni smakosze wyczują intensywne nuty orzechowo-wołowe. Poprzez sezonowanie mięsa tracimy jego soczystość zyskując wyjątkową kruchość i aromat.

4. Stek Rib-eye, stek z antrykotu Black Angus, Polska

Stek wycinany z serca antrykotu bez kości żebrowej. Jest to najbardziej soczysty kawałek mięśnia wołowego. Polska w obecnych latach słynie z bardzo wysokiej kultury hodowania bydła, mamy więc na rodzimym rynku dostęp do mięsa, które w zależności od diety i sposobu hodowli będzie miało inną specyfikę, odmienny smak i aromat. Charakterystyka rib eye z polskiego mięsa: mało lub średnio tłuste; miękkie i soczyste; dominują w nim nuty maślano-wołowe.

5. Rib-eye, stek z antrykotu Black Angus, Argentyna 

Kolor ma mniej intensywny niż w przypadku mięsa polskiego, z powodu dłuższego sezonowania na mokro. Natomiast mięso jest bardziej miękkie, bardziej kruche, a walory smakowe są intensywniejsze, wchodzące w nuty orzechowe. Ilość tłuszczu śródmięśniowego jest zazwyczaj mniejsza niż w przypadku mięsa polskiego.

6. Stek Rib-eye, prime USDA Black Angus, USA 

Jest to stek z antrykotu najwyższej gradacji według kryteriów USA. Marmurkowatość na bardzo wysokim poziomie zapewnia najwyższą soczystość mięsa. Zawdzięcza to specjalnemu  żywieniu zwierząt. Mięso jest bardzo kruche maślano-słono-orzechowe, o bardzo słodkim aromacie.

7. Stek Rib-eye, Salt Grass Black Angus, Irlandia

Stek z antrykotu z mięsa krów hodowanych w Irlandii. Krowy pasą się na łąkach znajdujących się nad morzem, co powoduje osadzanie się soli na trawie. Ma to znaczący wpływ na smak mięsa, które cechuje się lekko słonym posmakiem. Do tego struktura steka jest bardziej krucha niż w innych przypadkach.

8. Rib-eye Wagyu, Black Angus, Hiszpania

Hiszpania niedawno dołączyła do grona walczącego o najlepszy kawałek mięsa na świecie. Dzięki specjalistycznemu żywieniu oraz innowacyjnemu wprowadzeniu czerwonego wina do diety bydła, w mięsie wyczujemy winne, delikatnie octowe, bardzo słodkie aromaty, oraz głęboko orzechowe nuty smakowe. Bardzo wysoka marmurkowatość zapewnia wyjątkową soczystość oraz brak potrzeby użycia tłuszczu przy obróbce termicznej. Mięso na początku warto spróbować tylko z dodatkiem soli, później ewentualnie dodać pieprz.

9. Rib-eye Wagyu, Kagoshima, stek z antrykotu, Black Angus, Japonia

Stek z najbardziej popularnej prefektury japońskiej – Kagoshima. Cechuje go wyższa marmurkowatość niż w przypadku wagyu hiszpańskiego, aczkolwiek smak jest bardziej spłycony do głęboko maślanego, ale jest też bardziej soczysty.

10. Rib-eye, stek z antrykotu, Black Angus, Grass Fed, Urugwaj

Bydło karmione jest wyłącznie trawą, mięso cechuje najniższa marmurkowatość, aczkolwiek nie wpływa to na twardość mięsa. Steki są bardzo kruche, a mięso nie jest tak intensywnie czerwone. Urugwaj podobnie jak leżąca po sąsiedzku Argentyna to kraj, w którym wołowina jest bardzo popularna, przeciętny Urugwajczyk zjada rocznie niemal 50 kg mięsa wołowego. W tej części Ameryki Południowej żywa jest tradycja asado, to trwające wiele godzin spotkanie przy grillu, na którym główną gwiazdą jest właśnie wołowina.

Więcej o stekach dowiecie się na stoisku. Zapraszamy od wtorku do soboty!