Skip to content

Halloumi to ser idealny na ruszt, ponieważ mimo podgrzewania nie topi się, za to cudnie rumieni. Ser ten powstaje z mleka, które podgrzewa się do odpowiedniej temperatury, następnie łączy z podpuszczką, formuje, odciska i zaparza. Halloumi ma ciekawą “skrzypiącą pod zębem” strukturę. Po ugrillowaniu wygląda bardzo dekoracyjnie. Warto go zestawić z owocami – polecam plastry pomarańczy, brzoskwinie, truskawki, ale także sezonowa zielenina ładnie się z nim łączy. 

Mój tegoroczny pomysł na halloumi jest nietypowy, bo podaję go na blanszowanych młodych liściach botwinki i szpinaku, do tego miksu dorzucić można sparzoną pokrzywę, mangold, albo grillowaną rzymską sałatę. Warzywa należy delikatnie podgotować na parze albo zblanszować na patelni. Podaj je jak wolisz, na talerzu lub na grzance – bardzo to jest miłe, nieskomplikowane jedzenie!

Składniki:

Wykonanie:

  1. Liście botwinki włóż do naczynia do gotowania na parze lub na patelnię z niewielką ilością wody – w obu przypadkach przykryj pokrywką.
  2. Gdy młode buraczki delikatnie zmiękną, przełóż je na patelnię, dodaj odrobiną oliwy, szpinak, posól, popieprz, a pod koniec dodaj czosnek posiekany w cieniutkie plasterki i płatki migdałów.
  3. Plastry halloumi wrzuć na rozgrzany ruszt. Opiecz je z obu stron aż do uzyskania ładnego wzoru na skórce. Halloumi można zrobić nad ogniskiem, na grillu albo na patelni grillowej.
  4. Przygotowaną wcześniej zieleninę wyłóż na talerz albo na grzanki, skrop dobrą oliwą, a na wierzchu niech zaistnieje plaster ciepłego halloumi.

Tekst: Agata Koton

Foto: Aga Sochal