Skip to content

BRYNDZA ZE ŚRÓDBORZA

Bryndza kojarzy się z tatrzańskimi halami, a my na BioBazarze mamy bryndzę mazowiecką, wytwarzaną z mleka owiec biegających po łąkach Śródborza. Bryndza powstaje na bazie naturalnego, solidnie osolonego owczego twarożku podpuszczkowego, który po zalaniu masłem dojrzewa minimum 3 miesiące. Im dłużej dojrzewa, tym intensywniejszy smak i kolor zyskuje.

Te pierogi mają charakter. Połączenie kaszy gryczanej, bryndzy i aromatycznej mięty jest zaskakujące, a przy tym na wskroś lokalne. Pierogi te znakomicie wypadną potraktowane z wierzchu okrasą z boczku lub prażonej cebulki, jak również z kwaśną śmietaną. Świetne są także po podsmażeniu na rumiano. Dobrze im w towarzystwie surówki z kiszonej kapusty. To mocne niebanalne smaki i sycący posiłek. Z poniższych składników wychodzi ok 60 sztuk – wszystko zależy od grubości ciasta, wielkości pierogów, wiadomo.

Składniki:

Wykonanie:

  1. Ugotuj kaszę zgodnie z instrukcją, ok. 15 minut.
  2. Podsmaż na patelni drobno pokrojoną cebulę.
  3. Wystudzoną kaszę wymieszaj z cebulką i rozkruszoną w palcach bryndzą, dodaj posiekaną miętę, sól i pieprz.
  4. Składniki ciasta zagnieć w dużej misce lub w malakserze, jeśli konsystencja będzie zbyt luźna dodaj nieco więcej mąki. Odstaw ciasto pod przykryciem na kwadrans.
  5. Rozwałkuj porcję ciasta bardzo cienko, wykrój szklanką kółka, nałóż na każde z nich farsz i zlep nadając formę pierożka. Powtarzaj wszystkie czynności aż do wyczerpania składników.
  6. Gotuj pierogi w osolonym wrzątku porcjami.

Tekst: Agata Koton

Foto: Aga Sochal