Skip to content

Manouri to ser grecki, którego głównym składnikiem jest kozia i owcza serwatka uzyskana w procesie produkcji fety, dodaje się do niej mleko – również owcze i kozie, bakterie serowarskie, sól i podpuszczkę. Ser ten smakuje trochę jak prasowana ricotta, jest delikatny, słodkawy, co ciekawe, daje się kroić w kształtne plastry. Manouri jest pyszny na ciepło, ładnie się splata ze słodkimi dodatkami i z miksem zielonych sałat. To ser zupełnie inny w smaku niż jego kuzynka feta, choć podobnie jak ją, Grecy stosują go także w rozmaitych farszach. 

To danie najlepiej smakuje jedzone na świeżym powietrzu, wśród śpiewu ptaków, szumu drzew, zapachu kwitnących krzewów. Z takim talerzem w dłoni człowiek ładnie wplata się w bujny wiosenny krajobraz. Wszystko gra na tym obrazku! Można tę propozycję potraktować jako sałatkę, albo podać na stół w formie przystawki. Manouri sprawdzi się także z rusztu, trzeba jedynie uważać przy przewracaniu sera, gdyż jest dość kruchy. 

Delikatność sera i intensywny aromat wiosennych truskawek dopełniają się idealnie. Dodatkowa zaleta – danie powstaje w 10 minut! Powierzchnia sera pięknie się rumieni pod wpływem temperatury, jeśli chcesz, możesz ją dodatkowo potraktować glazurą z miodu, pomarańczy, oleju i czosnku. Miód utworzy na serze skarmelizowaną przepyszną skorupkę – tu jednak trzeba panować nad ogniem, by glazury nie spalić.

Składniki:

  • 1 ser manouri z Olivea
  • truskawki z Ostoi Natury
  • ocet balsamiczny z Bals’Amore
  • szpinak z Ekologicznego Gospodarstwa Państwa Mrzygłodów
  • ewentualnie sól i pieprz

Wykonanie:

  1. Manouri przekrój w poprzek, uzyskasz w ten sposób dwa okrągłe plastry.
  2. Wyłóż ser na rozgrzaną patelnię z odrobiną oleju, albo na gorący ruszt. Po 5 minutach przełóż plastry na drugą stronę.
  3. W czasie gdy ser się grilluje, posiekaj truskawki, wymieszaj je z umytymi liśćmi młodego szpinaku, octem balsamicznym, solą i pieprzem.
  4. Wyłóż truskawki ze szpinakiem na talerz, a na nie plaster ciepłego manouri.
  5. Jedz z bagietką lub bez.

Tekst: Agata Koton

Foto: Aga Sochal