Każdy ma chyba swoje osobiste zapiekankowe sentymenty – ja z rozrzewnieniem wspominam zapiekanki na pewnym dworcu, gdzie miałam swoją stację przesiadkową. Kiedyś pokusa zjedzenia idealnie chrupiącej, nieprzekombinowanej, polanej dość podłym wówczas ketchupem była na tyle duża, że nie wsiadłam w pociąg zgodnie z planem… Wgryzając się w rozkosznie tłuściutką i chrupiącą zapiekankę celebrowałam oczekiwanie na kolejny kurs. W połowie lat 90 nastał czas zapiekanek rozmrażanych w mikrofali. To był cios dla entuzjastów zapiekankowej chrupokości. Tak potraktowane gluten, pieczarki i ser spajały się w glutowaty, ultra-gorący monolit. Dziś szczęśliwie możemy znów poszaleć! Opiekacze wróciły do łask, mikrofala odchodzi do lamusa. No i mamy dostęp do najlepszych produktów na zapiekanki – szczególnie na BioBazarze, no ba! Długaśna bagietka z Vege Kiosku to idealna baza! Można sobie zafundować zapiekankę – bagatela – niemal metrowej długości! Taka genialnie się sprawdza na imprezie, jeszcze gorącą należy wyłożyć na desce, by pokroić na porcje. Młodą goudę, która najlepiej się tu sprawdza, dostaniecie na stoisku MyEcolife i na Zielonym Straganie. Do tego pieczarki ekologiczne z Dąbrówki, odrobina szczypioru, organiczny keczup i dzieło jest skończone.
W sezonie pomidorowym lubię zapieksy serwować z krajanką pomidorowo-ogórkową, ale to już wariacja na temat.
Składniki:
- Bagietka z Vege Kiosku, Gzika lub Chaud Pain 1 szt.
- Masło z EkoPodkarpacia lub Zielonego Straganu 100 g
- Pieczarki i boczniaki królewskie z Ekologicznych Grzybów z Dąbrówki 500 g
- Ekologiczna Gouda z Zielonego Straganu 500 g
- Ketchup ekologiczny z MyEcolife
- Szczypiorek albo drobno posiekana dymka
- Fakultatywnie: krajanka z pomidorów i kiszonych ogórków
Wykonanie:
- Bułeczkę przekroić wzdłuż, wstawić do piekarnika rozgrzanego na 180 stopni na 3-4 minuty, fajnie, gdy powierzchnia zrobi się delikatnie chrupiąca, wyjąć do dalszej akcji.
- Posmarować połówki masłem – obficie – zapiekanki nie lubią półśrodków.
- Na patelni podsmażyć starte na grubych oczkach grzyby. Dosolić i popieprzyć do smaku.
- Wyłożyć grzyby na bułki.
- Posypać tartym serem żółtym.
- Zapiec aż wierzch delikatnie się zarumieni.
- Polać ketchupem lub posypać krajanką pomidorowo-ogórkową (kiszony ogórek znacznie lepiej tu zagra niżeli świeży).8. Zwieńczyć odrobiną szczypiorku.
Tekst: Agata Koton
Foto: Aga Sochal