Twardy ekologiczny ser krowi z Grzybowa dojrzewa co najmniej 3 miesiące, powstaje przy użyciu podpuszczki mikrobiologicznej, tworzony jest wedle starych, najlepszych wzorców szwajcarskich – gospodarz Peter pochodzi ze Szwajcarii więc zna te wzorce od dziecka. Sery z Grzybowa są intensywne w smaku, zasługa to bogatej w zioła diety tamtejszych zwierząt.
Intensywnie serowe, do chrupania zamiast chipsów, precli, paluszków, smakują w drodze, przed telewizorem lub jedzone na przekąskę w ciągu dnia. Są uzależniająco pyszne. Ciasto podczas pieczenia rozwarstwia się i rośnie jak poduszeczka. Robię te krakersy, gdy w lodówce zalegają mi skrawki serów, miksuję je wówczas drobno i na ich bazie zagniatam ciasto. Jeśli wyjdzie go sporo, dzielę na porcje i mrożę w oddzielnych woreczkach. Moja ulubiona wersja powstaje z dojrzałego, intensywnego w smaku sera i twarogu. Z wierzchu posypuję ciasteczka grubą solą, sezamem i białym makiem. Ostatnia pieczona przeze mnie porcja zniknęła nim ostygła…
Składniki:
- 200 g dojrzałego sera krowiego z Grzybowa (świetny też będzie Bastiaansen i cheddar z FABRYKI Deli)
- 100 g twarogu od Nowaka Zielony Stragan
- 100 g zimnego masła od Nowaka
- 200 g mąki pszennej typ 500 od Adama Furgały
- ⅓ łyżeczki soli
- jajko wymieszane z odrobiną mleka
- sól, sezam, mak biały do posypania
Wykonanie:
- Zetrzyj drobno twardy ser – w malakserze pójdzie raz dwa, ale możesz to zrobić też na drobnych oczkach tarki.
- Wymieszaj wszystkie składniki.
- Rozwałkuj ciasto możliwie cienko.
- Ponacinaj płat ciasta tak, by powstały trójkąty, posmaruj każdy roztrzepanym jajkiem z odrobiną mleka, posyp ziarnami i grubą solą.
- Piecz w 200 stopniach, w trybie góra-dół przez ok. 5 min.
Tekst: Agata Koton
Foto: Aga Sochal