Skip to content

Twardy ekologiczny ser krowi z Grzybowa dojrzewa co najmniej 3 miesiące,  powstaje przy użyciu podpuszczki mikrobiologicznej, tworzony jest wedle starych, najlepszych wzorców szwajcarskich – gospodarz Peter pochodzi ze Szwajcarii więc zna te wzorce od dziecka.  Sery z Grzybowa są intensywne w smaku, zasługa to bogatej w zioła diety tamtejszych zwierząt. 

Intensywnie serowe, do chrupania zamiast chipsów, precli, paluszków, smakują w drodze, przed telewizorem lub jedzone na przekąskę w ciągu dnia. Są uzależniająco pyszne. Ciasto podczas pieczenia rozwarstwia się i rośnie jak poduszeczka.  Robię te krakersy, gdy w lodówce zalegają mi skrawki serów, miksuję je wówczas drobno i na ich bazie zagniatam ciasto. Jeśli wyjdzie go sporo, dzielę na porcje i mrożę w oddzielnych woreczkach. Moja ulubiona wersja powstaje z dojrzałego, intensywnego w smaku sera i twarogu. Z wierzchu posypuję ciasteczka grubą solą, sezamem i białym makiem. Ostatnia pieczona przeze mnie porcja zniknęła nim ostygła…

Składniki:

 • 200 g dojrzałego sera krowiego z Grzybowa (świetny też będzie Bastiaansen i cheddar z FABRYKI Deli)
 • 100 g twarogu od Nowaka Zielony Stragan
 • 100 g zimnego masła od Nowaka
 • 200 g mąki pszennej typ 500 od Adama Furgały
 • ⅓ łyżeczki soli
 • jajko wymieszane z odrobiną mleka
 • sól, sezam, mak biały do posypania

Wykonanie:

 1. Zetrzyj drobno twardy ser – w malakserze pójdzie raz dwa, ale możesz to zrobić też na drobnych oczkach tarki.
 2. Wymieszaj wszystkie składniki.
 3. Rozwałkuj ciasto możliwie cienko.
 4. Ponacinaj płat ciasta tak, by powstały trójkąty, posmaruj każdy roztrzepanym jajkiem z odrobiną mleka, posyp ziarnami i grubą solą.
 5. Piecz w 200 stopniach, w trybie góra-dół przez ok. 5 min.

Tekst: Agata Koton

Foto: Aga Sochal